Tudnak-e a gombák beszélgetni?

Eredeti megjelenés időpontja: 2025. április 10., helye: facebook

Nos, ez egyáltalán nem bizonyított, ellentétben azzal, hogy bizonyos gombafajták (vagy talán az összes?) képesek elektromos impulzusokat generálni, és azokat végigfuttatni saját testükön. 2022-ben tudósok apró elektródákat helyeztek be különböző fajta gombák testjeibe, és azt tapasztalták, hogy különböző mintázatot adnak ki a különböző gombákban végigfutó elektromos jelek. Egymást váltogató impulzusok és impulzuscsúcsok váltogatásaiból egészen érdekes “szótár” is szerkeszthető. Ezen impulzusok eltéréseket mutattak amplitudóban, frekvenicában és hosszúságban is.

Fontos, jelenleg abszolút nem tudjuk, hogy ezek ténylegesen kommunikációs célokat szolgálnak-e, ám feltételezhetően igen, mivel semmilyen más értelmét nem látni ezen elektromos kisüléseknek, mint az, hogy a gombatest egyik részéről a másik részére legyen valamilyen üzenet közvetítve: akár az, hogy támadás alatt áll (valami-valaki épp eszi vagy vágja azt a gombarészt), akár az, hogy valami olyant tapintottak ki a gombafonalak, amire az egész gombatestnek oda kell figyelnie.

Az mindenesetre biztos, hogy egyre többet tudunk meg az állatok kommunikációjáról, egyfajta “beszédéről”, s tudjuk, hogy minden egyes állat másképp kommunikál, más módokon, más csatornákon. Közismert a méhek tánca, a bálnák éneke, a madarak csivitelése, a kutyák csaholása-vonyítása-morgása, de az elefántok hatalmas talpaikkal a föld rezgéseit, rengéseit tudják kiolvasni, a sáskarákok fényjelekkel kommunikálnak, és még sorolhatnánk. Az ma már közismert, hogy a delfinek beszédét fogságban az orkák el tudják tanulni, és hogy a bálnák, delfinek, orkák esetében “nyelvek” vagy “nyelvjárások” vannak, ahogy a földikutyák füttyjeles kommunikációjában is.

A csatolt kép félrevezető, ugyanis ott csak a gomba termése látható, amit mi hagyományosan gombának nevezünk; a gombatest valójában hatalmas, több kilométer átmérőjű is lehet a földben. Micélium a pontos neve ennek a gombafonalakból álló hálózatnak, és a termőtest az, amiben a spórák vannak, és amelyek áttörik a földfelszínt.


Miért kéri a szerző, hogy támogasd?

A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.

Mekkora támogast kér a szerző?

Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.

Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.

Hogyan tudod támogatni a szerzőt?

Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!

A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.

A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)

Lesz fizetős tartalom?

Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.


Iratkozz fel a hírlevelemre is!
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *