Idegen világok – A Szaturnusz holdjai

Eredeti megjelenés időpontja: 2025. április 11., helye: facebook

A Szaturnusz nem csak amiatt különleges, mert gyűrűi vannak (vagyis, fülei, lásd Galilei saját készítésű rajzait, lásd alant), hanem mert egészen elképesztő mennyiségben vannak változatos típusú holdjai — legalább 274 holdja van. Azért legalább ennyi, mert ennyit fedeztek eddig fel. Persze a Titánt, az Enceladust mindenki ismeri, pár kevésbé ismertről írok most. (Aztán meg később minden másról.) Nem sokkal ezelőtt még “csak” 146 holdja volt, ám 2025. márciusában 128 kisméretű holdat adtak hozzá az asztronómusok a már korábban is tekintélyes listához.

Galilei saját készítésű rajza a Szaturnusz “füleiről”

Nézzünk meg egy párat a régiek közül!

A Pán nevű hold a nevesített holdjai közül az egyik legkisebb, 20 km átmérőjű, s az Encke-résben található, sőt, ő maga, mint pásztorhold, felelős ezért a gyűrűk közötti résért. Vándorlása során a gyűrű anyagát magához vonzotta, abból saját magára egy 5-7 km magas hegyláncot épített, mely végigfut az egész égitesten. Ettől “ravioli alakú” lett.

Baloldalt a Pán, jobboldalt pár ravioli
A Pán hold az Encke-résben a Cassini űrszonda felvételén

Sokkal komolyabb hold a Mimas, ez a hét nagy, azaz, akkora tömeggel bíró, hogy gömbformát felvenni képes hold egyike, azon belül is a hetedik legnagyobb (vagyis a legkisebb). A Halálcsillagra hasonlít, ám alacsony tömege alapján azt feltételezik róla, hogy nagyrészt vízjég alkotja, sőt, hogy a felszín alatt akár még vízóceánja is lehet. A kráter, ami miatt a Halálcsillagra hasonlít, a felfedező William Herschel nevét viseli, és egy relatíve mostanában bekövetkezett gigászi ütközésre utal. A gigászit szó szerint kell érteni: a hold nagyjából harmadát foglalja el a kráter, azaz, normális esetben az ütközésnek törmelékdarabokra kellett volna robbantania a holdat. A Mimas tömege illetve tömegvonzása miatt keletkezett a Szaturnusz gyűrűiben a Cassini-rés.

A Mimas és a Halálcsillag. Utóbbinál az a kráter alakú bemélyedés nem egy ütközés mementója, míg előbbinél igen.

Furcsa alakú hold a Prométheusz. A Voyager 1 űrszonda fedezte fel 1980-ban. Alakja… krumplihoz? hasonlít.

A Phoebe a legszabálytalanabb alakú holdja a Szaturnusznak. Minden bizonnyal egy befogott égitest, ugyanis retrográd mozgású (a Naprendszer második legnagyobb retrográd mozgású holdja a Triton után; a retrográd mozgás azt jelenti, hogy a társholdjainak többségével ellentétes irányban kering a Szaturnusz körül, azaz, a Szaturnusz saját forgásával ellentétes irányban kering), elképzelhető, hogy egy kentaur: a kentaurok a csillagászatban kisbolygószerű és üstökösszerű jellemzőkkel is bírnak, sőt, a nagytömegű gázóriások hatására akár ténylegesen üstökösökké is válhatnak.

A Phoebe

Miért kéri a szerző, hogy támogasd?

A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.

Mekkora támogast kér a szerző?

Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.

Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.

Hogyan tudod támogatni a szerzőt?

Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!

A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.

A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)

Lesz fizetős tartalom?

Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.


Iratkozz fel a hírlevelemre is!
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *