Eredeti megjelenés időpontja: 2025. április 13., helye: facebook

Hallottatok már a Wadi Al-Hitan-ról? Ez arabul azt jelenti, a Bálnák völgye.
Egy kies sivatag Egyiptom nyugati felén.
Tele megszámlálhatatlanul sok őskori bálna-csontvázzal. A sivatagban!
Na persze, nem igazi bálnacsontvázak ezek. Hanem az elődeinek csontvázai. Olyan bálnáké, amelyeknek még (ha csökevényes is, de) lábaik voltak.
A csontokat először a századfordulón találták meg átutazók, de nem nagyon keltette fel az érdeklődésüket. Az 1980-as években kezdődtek meg a szervezett feltárások, akkor, amikor a négykerék-meghajtású terepjárók elterjedtek. Ekkor kezdődtek meg az őslénytani feltárások, egészen addig inkább csak magángyűjtők “szereztek be” innét csontokat. A paleontológusok megállapították, hogy a legrégebbi csontok kb. 42 millió évesek, ám kb. 34 millió évesnél “fiatalabb” csontok nincsenek a területen.

A megoldás, hogy a mai sivatag valaha sekély vízű óceán volt; ekkor éltek itt az akkor még lábas bálnák. Aztán, ahogy — ezt már a paleoklimatológusok mondják, melyet egy 2021-es tanulmány megerősít — pont 34 millió évvel ezelőtt jelentősen csökkent a légkörben lévő üvegházhatású gázok aránya, egy jelentős lehűlés következett be a földi klímában, és a Föld történetében új korszak kezdődött: a trópusi jellegű eocénből áttért bolygóng az oligocénbe, melyet, mint minden klímaváltozást, nagymértékű kihalás kísért. A mai Egyiptom trópusi erdejei helyett (melyek az egyenlítő környékére húzódtak vissza) mérsékélt övi erdők jelentek meg, ahogy a visszahúzódó Tethys helyén is (párhuzamosan a sarki jégsapkák újramegjelenésével), ott pedig, ahol korábban erdő volt, füves puszták, szavannák terjedtek el. A jelentős lehűlést úgy kell érteni, hogy 300 000 év alatt 3 fokot hűlt a klíma — mi ez ahhoz képest, hogy most 150 év alatt már közel 2 fokot “sikerült” a földünket felmelegíteni. (A 34 millió évvel ezelőtti széndioxidszint-csökkenésre az egyik feltételezés, hogy a planktonok elburjánzottak, és elhalásukkor a testükben tárolt szenet magukkal temették a tengerfenék mélyére; az óceánokban lévő szén-dioxid és a légköri szén-dioxid pedig állandó kölcsönhatásban van egymással, azaz, végeredményben a légkörből vonták a szén-dioxidot ki azzal, hogy a szenet saját testükbe építették [nem direktben, hanem az általuk elfogyasztott algák révén]; hozzátéve, hogy nem csak az eocén, de az oligocén is “melegebb” volt a mostani klímánál.)

A Bálnák völgye-terület egyszerre ad választ a paleontológia és a paleoklimatológia kérdéseire.

Az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította a területet 2005-ben.
Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Iratkozz fel a hírlevelemre is!
Leave a Reply