-
Húzzál már le a Köcsög Levelezőlistádról
Olvass tovább: Húzzál már le a Köcsög LevelezőlistádrólAz akadémiai világban rengeteget számít az idézettség: egy-egy kutató eredményeit, megállapításait (legyen az akár a biológia, akár a fizika, akár az irodalomtörténet tárgykörében is) minél több másik kutató idézi, azaz, épít az eredményeire, gondolja azt tovább, annál nagyobb nem csak a híre az adott kutatónak, hanem a különböző akadémikus mutatói (citációs indexe) annál jobbak. A világ legnívosabb folyóirataiba bekerülni nagyon…
-
Tudnak-e a gombák beszélgetni?
Olvass tovább: Tudnak-e a gombák beszélgetni?Nos, ez egyáltalán nem bizonyított, ellentétben azzal, hogy bizonyos gombafajták (vagy talán az összes?) képesek elektromos impulzusokat generálni, és azokat végigfuttatni saját testükön. 2022-ben tudósok apró elektródákat helyeztek be különböző fajta gombák testjeibe, és azt tapasztalták, hogy különböző mintázatot adnak ki a különböző gombákban végigfutó elektromos jelek. Egymást váltogató impulzusok és impulzuscsúcsok váltogatásaiból egészen érdekes “szótár” is szerkeszthető. Ezen impulzusok…
-
Idegen világok – A Szaturnusz holdjai
Olvass tovább: Idegen világok – A Szaturnusz holdjaiA Szaturnusz nem csak amiatt különleges, mert gyűrűi vannak (vagyis, fülei, lásd Galilei saját készítésű rajzait, lásd alant), hanem mert egészen elképesztő mennyiségben vannak változatos típusú holdjai — legalább 274 holdja van. Azért legalább ennyi, mert ennyit fedeztek eddig fel. Persze a Titánt, az Enceladust mindenki ismeri, pár kevésbé ismertről írok most. (Aztán meg később minden másról.) Nem sokkal ezelőtt…
-
A Bálnák völgye
Olvass tovább: A Bálnák völgyeHallottatok már a Wadi Al-Hitan-ról? Ez arabul azt jelenti, a Bálnák völgye. Egy kies sivatag Egyiptom nyugati felén. Tele megszámlálhatatlanul sok őskori bálna-csontvázzal. A sivatagban! Na persze, nem igazi bálnacsontvázak ezek. Hanem az elődeinek csontvázai. Olyan bálnáké, amelyeknek még (ha csökevényes is, de) lábaik voltak.
-
EP 75
Olvass tovább: EP 75Tapasztalataink jórészt a diktatúrából valók, nyelvi tapasztalataink is. A diktatúrákat szenvedélyes, mit ne mondjak, vérmes kapcsolat fűzi a nyelvhez, elég ha Orwell 1984-ére utalok, a Newspeakre, az új nyelvre, az Újbeszélre. Mert az embereket meg lehet félemlíteni, és akkor az emberek megijednek, és mindent bevallanak és mindent elfelejtenek. A nyelv azonban fütyül a diktátorokra, mégcsak nem is röhög rajtuk, csupán…
-
Mount Rushmore és az elnöki portrék
Olvass tovább: Mount Rushmore és az elnöki portrékDonald T****-nak sikerült! Beírta a nevét az amerikai történelemkönyvekbe. Mondjuk, minden egyes amerikai elnök beírja a nevét a történelemkönyvekbe, pont úgy, ahogy annak idején minden egyes római császár beírta a nevét a krónikákba, feljegyzésekbe, sőt, még a consulok is (hiszen velük számozták az éveket), de ezen bőven túltett: ő lett a második olyan elnök, aki vissza tudta hódítani az elvesztett…