Eredeti megjelenés időpontja: 2024. június 9., helye: facebook.
Utólagosan kiegészített másodközlés: 2024. június 9., helye: Substack.

Mivel még nem ért véget a választás, így anélkül, hogy az eredményeket ismerném, mégis, mivel nem vagyok politikus, gond nélkül megírhatom már most azt, hogy mi fog utána következni.
A nagy kérdések ugyanis le vannak tisztázva már most, pár apróság az, amin múlnak a dolgok.
Ebben az értelemben tökéletesen mindegy, hogy bejut-e a fővárosba meg az EP-be a Momentum, a Kutyapárt, a Mi Hazánk, vagy eléri-e legalább az 1 százalékot a Megoldás Mozgalom, a Jobbik, a Második Reformkor ugyanígy mindkét helyen. Ez egyszerűen nem számít, +1/-1 fő ide vagy oda egy 720 fős (jelenleg 705 fős) parlamentben nem oszt, nem szoroz, ahogy az sem számít az égvilágon semmit, hogy a Fidesznek 9, 10, 11, 12, 13 vagy megint 14 képviselője lesz-e. Nem ezen múlik az ukrán béke sorsa, sem az atombomba, vagy a sorkatonaság, a Fidesz akármit is hazudik. Ezen pár politikus megélhetése múlik, ennyi. (Na jó, Deutsch Tamás megélhetése ezen nem múlik.)

Négy fontosabb dolgot gondolok, vélelmezek. Ha a következő négy dologban tévednék, akkor ki lehet engem nevetni, nem bánom, vállalom a tévedhetőség ódiumát.
1) A Fidesz megnyeri ezt a választást is, az EP-t is és az önkormányzatit is, a kérdés csak, hogy mennyivel; azaz itt a kérdés csak az, hogy 2022-hez képest hány szavazót veszít. Ezt könnyen meg lehet majd állapítani a leadott szavazatok számából (mínusz érvénytelen) és a részvételi számokból. 2022-ben kb. 2,8 milliójuk volt, pár héttel ezelőtt kb. 2,2 milliót mértek; nagy kérdés, hogy az atomháborúval és sorkatonasággal való fenyegetés hány egykori szavazot hoz majd vissza, akik a kegyelmi ügy, a megélhetési nehézségek és a kormányzás még csak nem is gyatra színvonala, hanem a kormányzás általános hiánya miatt morzsolódtak le.
2) A főpolgármesteri címet megvédi Karácsony Gergely, a kérdés csak az, hogy mennyivel, illetve, Szentkirályi úrhölgy visszalépése mennyivel csökkenti a Fidesz listáját, és mennyivel növeli meg az LMP-ét (mivel a Fidesz legstabilabb szavazóbázisa az írástudatlanok és rettentően ostobák köréből, illetve a mindenen berezelő, vacogó, félős kisnyugdíjasok közül kerül ki, azzal együtt, hogy minden más szavazórétegben is van szavazójuk természetesen, így nem egyértelmű, hogy a hamarább mondott két réteg szavazói rájönnek-e arra, hogy a listavezető hölgy visszalépése esetén még mindig szavazhatnak a listára);

3) Az öt éve az ellenzék részéről elnyert önkormányzatok egy részét visszanyeri a Fidesz, az ellenzék széthúzása miatt, a kérdés csak az, hogy mennyit (Miskolcot szinte biztos, ahogy több más városban is széthúz az ellenzék, de a fővároson belül az I. és III. kerület is kérdéses, mondjuk az nem széthúzás miatt, szerintem a IV. is., és a Tisza miatt a XI. és XVIII. is);
4) 25-30% közötti listás eredménnyel megjelenik a színen a Tisza Párt, és a 2026-os választásokon a kihívó szerepébe fog kerülni, a kérdés csak az, hogy a 25-höz vagy a 30-hoz lesz-e közelebb.

Ha az 1-es tippemben a Fidesz 40% alatt végez, az még nem jelenti automatikusan az erodálódást, azt, hogy összedől a párt, hogy 2026-ban ki fog kapni, bárki bármit mondjon. Az azt jelenti, hogy a Fidesz majd a kritikákra azt fogja válaszolni, hogy ne nem látják, hogy itten demokrácia van, csökkent a népszerűségünk, nem? Amúgy meg nem hiszem, hogy 40% alá menne. 41-42% is brutális visszaesés lenne az 5 évvel ezelőtti 51-52%-áról, sőt, mivel az önkormányzati választásokon, bármennyire is nagy most a részvétel, mégis kisebb, mint egy normális választáson, már egy 42%-os eredmény is azt jelentené (mondjuk 65%-os részvétel mellett, 2022-ben 70% volt, 48,5% 2019-es önkormányzati idején), hogy 2,2 millió környéki lenne a tábor. Nagyon nehéz elképzelni, hogy amikor az utolsó héten már a parlamenti képviselők házaltak, ne lenne teljes a mozgósítás, megcsinálták az oroszok háborúját támogató “Békemenetre” is. A Kubatov-lista él és virul.

Ha a kettesben tévednék, amiatt szomorú lennék, de mivel a Vitézy-szavazók egy része direkt nem akar Fidesz-szavazó lenni, és Vitézy mögé beállt teljes erejéből a Fidesz (mondjuk, eddig is beállt mögé, hiszen nagyon figyelnek arra, hogy Ungár Péter milliárdos maradjon), így feltételezhető, hogy míg Vitézy kap kb. 20% extra szavazót, de kb. 5% szavazó eddigi Vitézy-szimpatizáns inkább Karácsonyra szavaz, és ezért merem azt írni, hogy a jelenlegi főpolgármester marad is főpolgármester. Ha Vitézy nyerne, az egy gyakorlatilag működésképtelen fővárost jelentene, és az talán csak a Fidesznek lehetne az érdeke — de majd bemondják, hogy visszafoglaltuk Budapestet, hogy Budapest ismét a fejlődés útjára lép, és indulhatna a láncfűrész, a fűnyíró, a térkövezés, aszfaltozás, ingatlanspekuláció, a teljes művészeti és kulturális beszántása, az örökségvédelem elherdálása, és így tovább (lásd még a fidesz-magyar újbeszél szótárban: “fejlődés”, “rend”, “tisztaság”, ja, és “béke”).

Ha a 3-as tippem valósággá válik, az újabb ellenzéken belüli folyamatos egymásra mutogatást, és egyre elkeseredettebb, megátalkodottabb bűnbakkeresést és az együttműködési hajlandóság további csökkenését fogja eredményezni, illetve, szerintem helyi szinteken a részben vagy egészben pártfüggetlen civil csoportok megerősödését és pártalakulatok gyengülését. Ezek a helyi szinten civil csoportok persze országos szinten nem tudnak majd úgy kooperálni, vagy olyan forrásokat mozgósítani, mint egy-egy valódi párt, így az ilyen civil csoportokkal való pártegyüttműködés lehet majd biztosítéka egyfelől a pártok továbbélésének, másfelől a civil csoportok forráshoz jutásának, ezért írtam, hogy részben lennének ezek pártfüggetlenek. Nem is lenne baj, ha ebbe az irányba mennének a dolgok, én már 2022-ben azt hittem, így lesz, de nem így lett. Amerikában nincs két párt, két pártszövetség van és vagy 10 000 párt, amelyek helyben a két nagy párt szövetségesei.
Ebből a 4-ik tipp a legnagyobb hatású, mert az azt is jelenti, hogy a hárompárti ellenzék 10% körül marad (a fővárosban azért a 15% gondolom meglesz azért, viszont ha az nem jönne össze, akkor van irtó nagy gáz, mert anélkül meg lehet, hogy még képviselőt se küldhetnek a közgyűlésbe, ezt most pontosan nem tudom). HA ez az előrejelzés bejön, amit nem csak a közvélemény-kutatók mérnek, hanem a sorozatos nagygyűlések is bebizonyítanak, akkor az azt jelenti, hogy a DK mellől elpártoltak azok a szavazók, akik amiatt voltak ott, amiért 2018-ban a Jobbiknál, vagy 2022-ben Márki-Zay oldalán. Azok, akik oda húznak, ahol legvalószínűbb a Fidesz leváltása, légüres helyre pottyanthatják a DK-t, amelyik (az ország kárára) korábban választásról-választásra tudott erősödni. Így az 5%-ot alulról suroló MSZP-nek és az 1%-ot felülről súroló PM-nek is újra kell majd tárgyalni a DK-val való összefogást, és nagy kérdés, hogy HA tényleg 10% körül végez a hárompárti összefogás, akkor abba belebukik-e Gyurcsány Ferenc pártelnök és felesége. Ha-ha, ez vicc volt, természetesen ez sosem fog bekövetkezni, hiszen Gyurcsány sosem bukik meg. Viszont az MSZP-ből, Momentumból, Párbeszédből, Jobbikból, mindenhonnét a DK-ba a politikai jövő illetve karrier ígéretével átigazoló politikusok hoppon fognak maradni, ha azt látják, hogy az új erő egy ex-fideszes jobboldali erő. A DK-nak sürgős szembenézésre lesz szükség, ha ez tényleg megtörténik, haha, megint csak vicceltem, a DK-ban ilyen sosincs. Akkor csak az lenne kérdéses, hogy a Feriék kecójában ma hány üveg viszki és hány doboz Symphonia fogyna el (tudom, már nem gyártják, de a Feri megoldja).
A 4-ik tipp következménye lenne az is, hogy “egyszemélyes” pártból (ahogy a yuppie vezetőjük szokta mondani, “one-man show”-ból) vagy egyszemélyes irányítású, vagy többszemélyes párttá kell válniuk, és na ez lesz az igazán nehéz, pártszervezetet felépíteni minimális pénzből. Ha egyszemélyes irányítású párttá lesznek, akkor marad a Fidesz-hagyomány, mert még a DK-ban is van legalábbis nyilatkozási önállósága a fontosabb embereknek, a Tisza jelöltjei meg ugye el lettek némítva, a beígért önálló honlap, facebook-oldal, program helyett lett a nagy semmi, a részben átfedést mutató EP-s és fővárosi jelöltjei meg azon kívül, hogy megvannak, nem nagyon nyilatkoztak, mert nem nyilatkozhattak (vezetőségi döntés szerint nem kampányoltak, ami a belső cenzúra ilyen bikkfanyelven). Hogy a kézivezérlésű párt hatékonyabb, azt a Fidesz és részben a DK is mutatja, míg a sokhangú pártra az MSZP és a Momentum a jellemző (vagy volt korábban ez jellemző az LMP-re és a Jobbikra), ahol folyamatosak az egymás kitúrásai, a kilépések, kibeszélések, és egyébként tök meglepő, hogy még így is mindkét pártnak vannak tagjai és politikusai (ellenben a LMP már csak zombipárt, a Jobbik meg szerintem napokon belül megszűnik).
Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Leave a Reply