Eredeti megjelenés időpontja: 2023. december 10., helye: facebook
Átírt, kiegészített változat megjelenésének időpontja: 2024. február 14., helye: Substack.
Az amerikai auditor-mozgalom egy erősen textualista alkotmányértelmezésű modern mozgalom, amely a videókamera minőségű telefonok elterjedését követően szökkent szárba. Jóval kevésbé veszélyesek, mint pl. a szuverén állampolgárok, sőt, még csak nem is igazi összesküvés-elmélet az övék; ám veszélyességük, bár közelít a nullához, mégsem nulla, az mégsem elhanyagolható.
A mozgalom hívei kihasználják a XXI. századi technológia vívmányait, azt, hogy egy telefonnal bármikor és bárhol lehet videózni, fényképezni. Az auditorok nem államellenesek, mint szuverének, nem hisznek a háttérhatalomban, mint a QAnon-mozgalom hívei vagy a Nagy kicserélés-hívei, ellenben a teljesen nyílt, transzparens és a jog betűjét mindenben aprólékosan betartó kormányzat hívei. Ami szerintük persze nem létezik.
Alapvetően az első kiegészítés alapján feszegetik a legalitás határait, direkt arra várva, hogy rendőri túlkapás áldozatai legyenek. Ha intézkedés alá vannak vonva, szinte mindig felveszik a rendőrt (legálisan) és szidják őt (Amerikában szintén legálisan), a lényeg, hogy együttműködést kell mutatniuk. Tulajdonképpen direkt azt akarják, hogy jogtalanul járjanak el velük szemben.

Hogyan feszegetik a határokat? Egy publikus azaz a köz javára megnyitott utcán, téren, akárhol, elkezdenek fényképezni, videózni. De nem csak úgy 1-2 percig, hanem látványosan sokáig, akár órákon át, embereket ugyanúgy videózva, mint épületeket, gépjárműveket. Azaz, látványosan provokálnak. Előbb-utóbb kihívják rájuk a rendőrt az aggódó állampolgárok, és itt kezdődik a cirkusz.
A magukat auditornak nevező emberek együttműködnek ugyan a kiérkező rendőrökkel, de megkérdezik, kik ők, és milyen felhatalmazás alapján, milyen jog és főleg, milyen gyanú alapján igazoltatnak (Amerikában csak alapos ok alapján lehet valakit igazoltatni, “rutinellenőrzés” nincs.) Ha a rendőr ezekre nem tud jó választ adni, sőt, ha erőszakossá válik, ha jogtalanul intézkedik, akkor a videós bizonyítékok alapján akár ki is rúgatják később őt. Bár az auditorok együttműködnek, ezt konfrontatív módon, provokálva teszik, hibázásra akarják a hatóságokat kényszeríteni. Ha ez sikerül, akkor akár több százezres megtekintésük is lehet youtube-on vagy más videós megosztó oldalon, amiből maguknak elég jó jövedelmet is generálnak, illetve abból, hogy perlik a túlkapó rendőrt alkalmazó várost, és a bíróság a javukra ítél. Gyakorlatilag főállású provokatőrök, azt kihasználva, hogy az első kiegészítés az állampolgárt védi az állammal szemben.

Tulajdonképpen azt elérték, azaz, részben legalábbis nekik köszönhető, hogy manapság már a rendőrök is testkamerával vannak felszerelve, azaz, nem csak egyik oldalról van felvéve a rendőri intézkedés (ez a jogszerűen eljáró rendőrt védi a hozzájuk hasonló provokatőröktől, míg a jogszerűtlenül eljáró rendőr ellen inkrimináló bizonyíték). Azért nem teljesen veszélytelen, amit csinálnak, mert a folyamatos provokációikkal és hergelésükkel megzavarják a közrendet, teljesen vétlen és ártatlan járókelőket kellemetlen helyzetbe hoznak, és direkt eszkalálják a helyzetet olyankor, amikor egyébként nem lenne semmilyen probléma, ha nem akarnának másokkal szívózni, továbbá, mert elvonják a rendőri figyelmet a valódi bűnözöktől és a valódi rendfenntartói munkától. Ellenben az pozitívum, hogy valóban több száz, a törvényt megsértő rendőr ellen indult munkásságuk nyomán eljárás, és több tucatnyitól meg is váltak már. Arra viszont egyelőre még várnunk kell, hogy egy ilyen auditori videózás meghiúsított volna bűncselekményt, vagy segített volna kézrekeríteni egy elkövetőt.
Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Leave a Reply