Első megjelenés: 2024. március 20. és 21., helye: facebook és facebook
Másodközlés: 2024. március 21., Substack.
Christian Huygens 1655-ben megdöbbenve fedezte fel, hogy a Szaturnusz bolygónak gyűrűi vannak. (Mint tudjuk, a Jupiter négy legnagyobb holdját is — melyeket akkor még bolygónak hívtak — felfedező Galileo Galilei 1610-ben már azt mondta a gázóriásról, hogy olyan, mintha fülei lennének.) Minthogy ő akart az első lenni, aki ezt a szenzációs felfedezést publikálja, viszont nem voltak még elég erősek a bizonyítékai, ezért a felfedezését ebben a formában jelentette be:
aaaaaaacccccdeeeeeghiiiiiiillllmmnnnnnnnnnooooppqrrstttttuuuuu
Az anagrammát két éven át sem tudta senki sem megfejteni, ezáltal Huygens biztosította saját maga számára a felfedezés elsőségét, miközben elég ideje maradt a hipotézisét alátámasztó bizonyítékok összegyűjtésére.

1658-ban feloldotta a rejtvényt: “annulo cingitur tenui, plano, nusquam cohaerente ad eclipticam inclinato”, azaz, “vékony és lapos gyűrű veszi körül, de soha nem érinti, és ferde az eklipikához képest”. Huygens felfedezte a Szaturnusz Titán nevű holdját is, mely a Naprendszer 12-ik bolygója volt akkor — ugyanis akkoriban a bolygók holdjait ugyanúgy bolygónak nevezték azaz planétának, vándornak, hiszen ezek az objektumok nem egy helyben maradtak, mint a csillagok, hanem folyamatosan vándoroltak. A magyar bolygó szó is erre utal: bolygó ~ bolyongó. A Naprendszer 13-ik és 14-ik bolygóját, azaz a Szaturnusz Iapetus és Rhea nevű holdját Giovanni Dominico Cassini fedezte fel, 1671-72-ben, majd ugyanő még két újabb holdját fedezte fel a gyűrűs bolygónak, 1684-ben a Tethyst és a Dionét. Ezek voltak a 15-ik és 16-ik égitestjei illetve akkori szóhasználattal bolygói a Naprendszernek.
Miután Frederick William Herschel felfedezte az Uránuszt (és amelyről már írtam korábban), elkülönítették a valódi bolygókat és azok kísérőit azaz szatelitáit; így a bolygók száma “visszaesett” hétre. (Manapság a szatelita jelentése kizárólagosan műhold, a bolygók kísérőinek a neve ugyanúgy hold, mint a Föld holdjának neve nagybetűs Hold.) Viszont a hetedik bolygó felfedezése után feltételezték, hogy kell lennie egy nyolcadiknak is, mivel az Uránusz meglehetősen szabálytalanul mozgott; többen is úgy véltek, hogy az Uránuszra mozgására csak egy rá gravitációs hatást kifejtő nyolcadik bolygó lehet a magyarázat. Nekiálltak hát keresni; így lett a Neptunusz az egyetlen bolygó, amit nem csillagász az eget kémlélve, hanem matematikus papíron és ceruzával “talált meg”.
Hogy Huygens nem akart lekésni az elsőséggel járó világhírről, és az anagramma publikálásával biztosra akart menni, jól mutatja, hogy hogy alig pár napon múlt, de elesett a nyolcadik bolygó felfedezésének elsőségétől John Couch Adams angol csillagász, aki 1845 szeptemberére készült el az Uránusz furcsa mozgását megmagyarázó feltételezett nyolcadik bolygó (mely a nevét, a Neptunuszt, értelemszerűen később kapta meg) pályájának kiszámításával. Csakhogy Urban Le Verrier 1846 augusztus 31-én már be is jelentette a felfedezést, két nappal azután, hogy Adams levélben elküldte saját előrejelzését a Greenwichi Királyi Obszervatóriumba. Le Verrier a berlini csillagvizsgálót kérte fel a számítások ellenőrzésére, ahol 1846. szeptember 24-én 0 óra 15 perckor Johann Galle és Heinrich d’Arrest megtalálták Le Verrier bolygóját.

Rengetegszer kerülte már meg azóta a Föld a Napot, amióta ez a bejelentés megtörtént. Azóta felfedeztük a kilencedik bolygót, majd azt hozzá hasonló égitestek felfedezése után visszaminősítettük törpebolygóvá. Az űrkutatás kilépett a földi, házilag készített teleszkópok világából az űrbe: sőt, az ember maga is kilépett az űrbe. Ezek nagyon fontos és nagyon jó történetek; könyveket lehetne az űrversenyről és az űrkutatásról írni, és írtak is.
Jelenleg 681 főt tart nyilván az Amerikai Légierő, akik eljutottak az atmoszféra határáig, ebből 610 fő “Föld körüli pályára” állt; további 24 fő van, akik még ezen is túljutottak, és kijutottak az űrbe (köztük azok, akik a Holdon jártak). Különböző űrkutatási ügynökségek (elsősorban a NASA asztronautái illetve a Szovjetunió és Oroszország kozmonautái — a kínai űrhajósok neve pedig taikonauta) különböző szondákat illetve űr-távcsöveket lőttek fel az űrbe, ezek egy része holdszonda volt, egy pár marsszonda, de a szovjetek a Vénuszhoz több szondát is küldtek, míg a NASA-nak sikerült a Jupiterig, a Szaturnuszig, sőt, az Uránuszig, Neptunuszig, és még a Plutóig is küldenie űrszondát — nem beszélve a Voyagerekről, amelyek lassan már elhagyták magát a Naprendszert is.

Két bolygón és két holdon landolt eddig ember alkotta űreszköz. A Holdon még ember is járt (újabb nagyszerű történet); landoltunk a Marson és a Vénuszon, sőt, még a Titán holdon is, amelyik a Naprendszer második legnagyobb holdja (a Jupiter Ganymedes nevű holdja után), és amelyik nagyobb az összes törpebolygónál is. (Ezek közé sorolták vissza a Plutót, miután felfedezték a Sednát, Erist, Haumeát, Makemakét is — nekik a Ceres-szel és a Plutóval együtt új égitest-osztályt találtak ki). A Titánnak még saját atmoszférája is van. A bolygóméretű holdra a Huygens szonda szállt le, amely a Cassini-küldetés részeként elvált a Cassini-szondától, s melyet a Szaturnusz gyűrűinek felfedezéjéről neveztek el. Így ér körbe a történet; Huygens-szel indult, és a róla elnevezett űrszondával ér véget.




Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Leave a Reply