Guy Fawkes-nap

Eredeti megjelenés időpontja: 2021. március 21., helye: facebook

Ez a cikk még a Facebook jegyzetek (notes) funkciójában tudott megjelenni; azóta a facebook azt a lehetőséget elvette, gondolván, hosszabban ma már senki sem ír. Picit átírtam, de nem nagyon.

Ezzel a jegyzettel állítok emléket Guy Fawkes tiszteletére, merthogy megérdemli: ő volt az utolsó, aki tisztességes szándékkal lépett be a brit parlament épületébe — meg akarta ölni I. Jakab királyt. Ma van az évfordulója: pontosan 408 éve és 106 napja (írtam akkor, amikor a jegyzet megjelent) végezték ki a V for Vendetta című filmben is szereplő maszk ihletőjét. November 5-ére, a leleplezés napjára időzítve azóta is évente megemlékeznek a fickóról, tiszteletére újra és újra elégetik hatalmas ünnepség közepette a Fawkes-bábúkat. Kulturális jelentőségét jól mutatja, hogy az angol guy szó ‘fickó’ jelentésében Guy Fawkes nevéből köznevesült (kezdetben kizárólag a Fawkes-bábukra értették azokat, melyeket elégettek, később mindenféle névtelen pasasra), illetve, az Anonymus hekkercsoport is az ő arcát használja maszkként.

Néha nem a bábút égetik el, hanem az eredeti intenció szerint a Parlamentet

Guy Fawkes 1570-ben született, protestáns szülőktől. Amikor 8 éves lett, apja meghalt, anyja egy katolikushoz házasodott újra. Fawkes később rekatolizált, majd Guido Fawkes néven harcolt a nyolcvanéves háborúban a németalföldi (mai hollandiai) protestáns felkelők ellen. 1603-ban már kapitányi rangra terjesztették fel. Ugyanebban az évben Spanyolországba utazott, hogy II. Fülöpnél petícióban kérvényezze, hogy a spanyolok támogassanak egy I. Jakab elleni merényletet, aki nem sokkal korábban még VI. Jakab skót király volt; trónra kerülése felszította a vallási ellentéteket Angliában, már rögtön az első évben két merényletet is összehoztak az angol urak ellene (az egyiket Sir Walter Raleigh!). A király kérvényét elutasította, bár hivatalosan Anglia és Spanyolország ekkor épp hadban álltak egymással.

Fawkes Középföldén

Bár a wikipedia egyértelműnek mondja, más források szerint utólag nehezen kibogozható módon került bele a lőpor-összeeskövésbe. Egyik ismerőse beajánlotta Robert Catesbynek, aki az összeesküvés vezetője volt: terveik szerint egyszerűen felrobbantották volna a Parlamentet, aznap, amikor a király megnyitotta volna az ülésszakot; pont úgy, ahogy azt a V-filmben is láthattuk, lőporos-hordók meggyújtásával, alulról robbantva. 18 hónapnyi gondos előkészület után a merénylet nem sikerült: a tervezett napon, november 5-én hajnalban az őrök letartóztatták Fawkest gyanús viselkedés miatt. Címszereplőnk feladatának megfelelően nem sokkal azelőtt foglalta el a helyét a lőporos hordók között kezében egy órával, majd az őrök közeledtére menekülőre fogta; a történet szerint keze lőporos volt. Nemsokára felfedezték a harminchat (vagy húsz) hordónyi lőport. A nyolc összeesküvő egyikének sógora egyébként parlamenti képviselő volt, és az összeesküvő az angolokra oly jellemző udvariassággal előzékenyen értesítette a rokont, nehogy már november 5-én bemenjen dolgozni a Parlamentbe, a képviselő pedig a királyt, aki elrendelte a Parlament alatti pincék átkutatását.

(Megjegyzés: a pince az volt akkoriban, ami ma a földszint, tehát az akkori földszint az volt, mint ma az első emelet; a házak cölöpökön álltak. Ezért van az, hogy az angolok a földszintet mai napig first floornak mondják, az első emeletet pedig second floornak. Hasonlót mi is megfigyelhetünk Budapest belvárosában: az 1838-as árvíz utáni feltöltés miatt a régi földszintek ma már az alagsorban vannak, lépcsővel kell leereszkedni oda.)

Letartóztatása után Fawkes sajnálkozásának adott hangot, hogy a skót disznókat nem tudta a levegőbe repíteni, ám az ügy részleteiről bővebb felvilágosítással nem szolgált. Mivel akkoriban törvény tiltotta a kínzást, ezért az angol király direkt engedélyt kért Fawkesre. Fawkes két napig ellenállt minden tortúrának, csak két nap után tört meg (másik forrás szerint egyáltalán nem tört meg, de végül is minden társát kivégezték, Catesbyt menekülés közben ölték meg). Összehasonlításképpen: a kínzókamrát én is csak abban az esetben bírnám, ha a spanyol inkvizíció a kényelmes székkel jönne, mert egyébként semennyire sem.

A középső a vasszűz, valójában szinte sosem alkalmazták, sőt, a legtöbb helyen el sem tudták képzelni.

Fawkest az ilyenkor szokásos büntetésre ítélték: “felakasztani, megfojtani és még élve felnégyelni”. A kivégzésnek 1606. január 31-én kellett volna megtörténnie, de nem sikerült: Fawkes leugrott az akasztófadeszkákról, mikor a nyaka már a hurokban volt, így nyakát törte, és elkerülte az élveboncolást. Annak része lett volna egyébként herezacskóinak levágása és a kibelezés is. Azért biztos, ami biztos, mégis csak felnégyelték, és az ország négy részébe küldték nyilvános elégetésre, pont úgy, mint William Wallace skót felkelőt pár évszázaddal korábban. A hagyományok, ugye.

A kép illusztráció

A kormány január 21-én november 5-ét “éves hálaadó ünnep” napjává tette, misével, örömtüzek stb. A katolikusok elnyomása fokozódott, aztán jött pár forradalom, és kialakult az alkotmányos monarchia. Guy Fawkes az ellenállás jelképe lett, és a katolikusok protestánsok általi elnyomásának szimbolikus figurája, így az éves megégetése később átalakult igazi örömtűzzé. Az akkoriban a Parlamentnek helyet adó Westminster Palota 1834-ben pedig végül is, de csak leégett.

Mission accomplished

A XIX. században már nem a kivégzését ünnepelték a szalmabábú éves elégetésével, hanem a hatalommal való névtelen szembenállás jelképe lett. Erre csak ráerősített az, hogy neve köznevesült: a Guy keresztnévből a ‘pasi, pali’ jelentésű köznév lett; ő jelképezi az egyszerű embert, akinek elege van a hatalomból. Ő a ‘bárki’, az ‘akárki’. Nem mindenkit ér az a megtiszteltetés, hogy a neve fogalommá lesz.

V mint Vérfürdő
Így fogok elmenni legközelebb szavazni

Miért kéri a szerző, hogy támogasd?

A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.

Mekkora támogast kér a szerző?

Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.

Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.

Hogyan tudod támogatni a szerzőt?

Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!

A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.

A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)

Lesz fizetős tartalom?

Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0

Comments

One response to “Guy Fawkes-nap”

  1. […] Lordok és Közrendűek Házainak leégése, Joseph Turner 1834-es festménye. Guy Fawkesnek nem sikerült felrobbantania, de később a Parlament magától […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *