A nyári napforduló avagy miért nyáron van nyár?

Eredeti megjelenés időpontja: 2023. június 21., helye: facebook

Másodközlés: 2024. február 19., Substack.

Talán mindenki tudja, aki végzett mondjuk öt, vagy inkább hat osztályt (úgy, hogy nem kegyelemkettessel rugdosták át a magasabb évfolyamra), hogy az év során van két napéjegyenlőség és két napforduló. A napéjegyenlőségek napján 12 óra sötétség és 12 óra világosság van, a napfordulókon pedig a leghosszabb vagy a sötét, vagy a világos órák száma.

Szintén azt is tudja majdnem mindenki, hogy a Föld a Nap körüli pályáját ellipszis alakban járja be, emiatt, ha pl. egy elliptikus illetve egy kör alakú pályát lát, akkor majdnem mindenki az elliptikus pályára fog rámutatni, hogy az hasonlít jobban a Föld pályájához.

A valóságban az eltérés olyan minimális (147,1 millió kilométer a 152,1 millió kilométerrel szemben), hogy jobban hasonlít egy kör alakú pályára, mint egy elliptikus pályára (azaz a pályának kicsi az excentricitása), de ez a mi szempontunkból nem is lényeges. Ami a mi szempontunkból lényeges, az az aphélium, perihélium, illetve, a Föld tengelyének dőlésszöge (amely, mint szintén mindenki tudja, az évszakok váltakozásában is fontos szerepet játszik).

Valójbáan inkább körre hasonlít a pálya, mint ellipszisre

Nálunk, az északi féltekén, nyáron van nyár (mily meglepő), ellenben délen, az ausztráloknál meg télen (nekik nem csak a víz forog másik irányba, de az óramutató is visszafelé jár). Azt is tudjuk, hogy az ő nyaraik (amelyek nekünk télen vannak) sokkal szárazabbak, melegebbek, mint a mienk. Ami viszont meglepő: nálunk akkor van nyár, amikor a Föld legmesszebb van a Naptól, azaz, aphelium idején, náluk akkor, amikor a legközelebb, azaz, perihélium idején. Utóbbi a logikus: minél közelebb van a Naphoz a bolygó, annál melegebb van rajta. De akkor, ha csak ezen múlna, akkor a Földön mindenhol egyazon időben kéne nyárnak lennie! És miért akkor van a nyár nálunk, az északi féltekén, amikor a bolygó a Naptól messzi van?

Nyilván tehát nem csak ezen, azaz a távolságon múlik, főleg, hogy mint jeleztem, az excentritás nagyon alacsony, praktikus szempontból nézve gyakorlatilag kör alakú ellipszis-pályán mozog a Föld (pont úgy, ahogy gyakorlatilag gömb alakú, de mivel mégsem az, mert az egyenlítőnél egy kicsit kitüremkedik, azt mondjuk rá, hogy geoid). Amin még múlik, az a Föld tengelyferdesége, azaz, a Föld forgástengelyének a és a Föld Nap körüli keringési pályasíkjára merőleges egyenesnek a hajlásszöge. Ez ugye nem más, mint az iskolában megtanult 23,5° (ami egyébként 22,1 és 24,5 fok között bárhol lehet, ez is egyike a Milanković-ciklusoknak, a másik kettő pedig az excentritás és a precesszió változása). Emiatt a napsugarak beesési szöge más az északi féltekén nyáron, mint az északi féltekén télen. Ha közel merőlegesen süt a Nap a Földre (nyáron), akkor adott területet sokkal több sugárzás éri, mint ha kicsi a beesési szög (télen). Így tehát jobban melegedik a Föld északi féltekéje nyáron, mint télen, és pont ettől lesz ott nyár, míg a déli féltekén olyankor lesz tél (és fordítva, csak ott a nyár még melegebb, mert még perihélium is van). Hasonlóan ahhoz, hogy reggel még alig melegít a Nap, délben a legforróbb, este megint kevésbé melegít, hiszen egy napon belül is változik a beesési szög. A Föld gömb alakja miatt pedig ugyanúgy, ahogy valahol reggel van, van, ahol dél, és van, ahol éjszaka, nem csak kelet-nyugati irányban, hanem észak-déli irányban is más a beesési szög, van, ahol tél van és van ahol nyár (vagy tavasz és ősz).

A Milanković-ciklusok sematikus rajza. Több tízezer-százezer éves időtartamban változik a föld excentritása, tengelyferdesége és precessziója

Na de itt a következő kérdés: miért van az, hogy ha június 21-én van a napforduló, azaz, ezen a napon a leghosszabb a nappal, akkor miért nem ez a nyár legmelegebb napja? Illetve, ha a napsugárzás délben a legforróbb, miért nem akkor van a legmelegebb is? A későbbi napokban, hetekben, hónapokban egyre kevesebb ideig éri a napsugárzás az északi féltekét, mégis egyre jobban növekszik a forróság. Ennek meg az az oka, ami miatt nem déli 12 órakor, amikor a Nap az adott napon a legmagasabban áll, van adott napon a legmelegebb, hanem 16-17 óra körülre: mert az adott napon idő kell, míg a napsugárzás felmelegíti a földfelszínt, és idő kell, míg az visszasugároz (és a visszasugárzás és a napsütés együtt melegíti a földfelszíni levegőt), addig ahhoz is idő kell, hogy maga a Föld bolygó (az északi félteki nyáron az északi félteke) eléggé felmelegedjen, és visszasugározzon. (Ez olyan, mint a mikrosütőbe tett étel vagy ital: ha már leállt a mikró, attól még az étel vagy ital saját maga is melegíteni fogja a levegőt, hőt ad le.) A napsugárzás egyébként egyszerre rövidhullámú fénysugárzás, röntgensugárzás, egy kicsit rádiósugárzás is, neutrínó-sugárzás is; a Föld elnyeli a rövidhullámú fénysugarakat, majd azt hosszúhullámú hősugárzás formájában sugározza vissza az atmoszférába. Pechünkre ezeket a hosszúhullámú fénysugarakat (vagyis azok egy egyre nagyobb részét) az üvegházhatású gázok visszafogják, így azokat nem engedik kisugározni az űrbe, így a Föld még jobban felmelegszik. (Az is igaz, hogy védő üvegházhatású gázok nélkül viszont megfagynánk.)

Rövidhullámú sugárzás érkezik be, amit az üvegházhatású gázok átengednek, ám hosszúhullámú sugarakban távozna a hő, de nem tud teljesen, mert a hullámok egy részét az üvegház-gázok megfogják és visszasugározzák a Földre

[…]

Én meg szenvedek itten a 27 fokos lakásban (utólagos kiegészítés: 2023. június 21-én), és ez még csak 27 fokos, és örülök, hogy nem 30. Ha a szomszédok kivágatták volna azt a fát, ami a házat árnyékolja, ahogy akarták eredetileg (merthogy szennyez meg takarja a kilátást), akkor már most, június 21-én, 30 fokban sülnék, úgy, hogy egyébként a Nap teljes felhőtakarásban van, azaz, direktben be sem süt az ablakokon ebben a pillanatban, amikor ezt a cikket írom. Mindenesetre meglesz az a 30 fok még idén nyáron. Mármint lakásban 30, utcán 40. Köszönjük, fosszilis energiahordozók. Még pár év, és lakásban lesz 32-35 fok nyáron, nos, ekkorra ki fogok halni. Erre írtam azt, hogy az emberi civilizáció összeroppanása szerintem elkerülhetetlen, lévén, hogy az egész civilizációnk működése a fosszilisek elégetésén múlik, sőt, minél többet éget el belőle egy adott ország vagy társadalmi réteg, annál inkább részesül a civilizációs vívmányokban.


Miért kéri a szerző, hogy támogasd?

A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.

Mekkora támogast kér a szerző?

Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.

Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.

Hogyan tudod támogatni a szerzőt?

Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!

A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.

A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)

Lesz fizetős tartalom?

Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0

Comments

One response to “A nyári napforduló avagy miért nyáron van nyár?”

  1. […] 44 százaléka származik a légköri hő elnyeléséből azaz az üvegházhatás okán. (Ebben a cikkben írtam az üvegházhatásról […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *