Eredeti megjelenés időpontja: 2024. március 28., helye: hang.hu
Másodközlés: 2024. március 28., Substack.
A Magyar Hang online-on megjelent cikk ennek a posztnak a szerkesztett változata.
Hogy mi várhat az emberiségre, ha bejönnek a klímakutatók előrejelzései, arra az eddig a globális felmelegedés átkainak többségétől megkímélt európai emberek is ízelítőt kaphatnak, ha Spanyolország déli autonóm tartományára, Andalúziára irányítják tekintetüket: az országnyi tartomány Costa del Sol régiójában (melynek központja Malaga, és amely régióba Marbella város is tartozik) több hónapos aszályos időszakot követően olyan mértékű vízkorlátozások léptek életbe, amelyek az elsősorban idegenforgalomból élő régió teljes gazdasági összeomlásához is vezethetnek. A korábbi, fokozatos vízkorlátozások után most már ott tartanak, hogy éjszakánként egyáltalán nincs víz a csapban, értesítette lapunkat a régió egyik kisvárosában élő olvasónk.

A vízhiányt a globális felmelegedés és az azt figyelembe nem vevő, a változásokhoz nem adaptálódó, a természeti erőforrásokat végletesen kihasználó emberi tevékenység együttesen okozza. Az elmúlt években a nyarak rendkívül aszályosak és forróak (rendszeresen 36-38 fokos napközbeni hőmérsékletűek) voltak, ami hozzájárult a víztározók szintjének csökkenéséhez. A téli esős évszak sem volt olyan csapadékos, mint a korábbi években, és emiatt sem tudtak a természetes és mesterséges víztározók eléggé feltöltődni – a hegyekben lévő Istan természetes tóból kialakított, 57 hektométeres (azaz 57 milliárd literes) kapacitású La Concepción víztározó, amely a régió nagy részének vízutánpótlását biztosítja, mindössze 17 százalékos feltöltöttségen állt.


Mindezek miatt már tavaly ősszel vízvételezési korlátozásokat vezettek be. Fokozatosan elzárták a szőkőkutakat, utcai csapokat, betiltották a növényzet locsolását, az autómosást, majd a kerti medencék feltöltése után már a lakossági vízkorlátozás került sorra. Előbb csak éjszakánkénti nyomáscsökkentéssel, ám mostanra már teljesen el van zárva éjszakára a lakossági vízfogyasztás, azaz, ilyenkor inni csak ásványvizet lehet, a vécét lehúzni pedig csak előkészített vízzel lehet vödörből, állítja olvasónk. Fejenként és napi 160 liter vízben van jelenleg meghatározva a vízfogyasztás.
A globális felmelegedés és ebből fakadóan a hidrológiai ciklus átrendeződésén kívül a másik fontos, vízhiányt okozó tényező az emberi felelőtlenség. A régió nevét (Costa del Sol, azaz: Nappart) is onnét kapta, hogy a tengerpartion nyáron szinte mindig napos az idő, ez pedig elsőrendű turistacélponttá tette a környéket. Az idegenforgalom kimagasló, és az utóbbi időben felépült vagy épülőben lévő ingatlanok száma is jelentős. Számos úgynevezett golfó, azaz, kimondottan külföldieknek felépült, golfpályás lakónegyed is épült, és ezek számát illetve a beépíthető területet egyáltalán nem korlátozták, miközben az építkezéseken rengeteg vízet használnak el, a golfpályák vízigénye pedig közismerten nagy. Minden olyan döntés, amely a turizmusra negatív hatással lehet, gazdasági visszaesést okozhat: pár nappal ezelőtt az idegenforgalomból élők (illetve a vízigényes szakmák művelői, mint a kertészek vagy úszómesterek) „sin jardines ni piscinas nos vamos a la ruina” (azaz „kertek és medencék nélkül tönkremegyünk”) feliratú molinót tartva tüntettek a vízkorlátozások ellen.

A helyiek viszont nincsenek felkészülve a klímaváltozásra. Bár, miután a tengerparton a levegő páratartalma elég magas, és reggelente a kicsapódó pára miatt a parton elég buja a növényzet, ám a környékbeli hegyeken alig van összefüggő erdős terület, ami megtartaná és lassanként eresztené vissza az esetleges esővizet. A helybeliek pedig kevés helyen fogják meg a helyekről a part irányába lezúduló patakok vizét, és azok nagyrészt szabadon ömlenek a tengerbe, sőt, az újabb és újabb építkezésekkel, miközben egyre nagyobb terhet raknak a közműhálózatra és növelik a környék vízigényét, tovább csökkentik a vizet esetleg megfogó természetes vegetáció felületét, tovább növelve a talajeróziót.

Ahhoz, hogy ne legyenek további vízkorlátozások, több hétnyi megszakítás nélküli esőre lenne szükség, állítja az Istan-tavi víztározót üzemeltető cég vezetője, Matilde Mancha. A helyzet annyira rossz, hogy a közel 70 ezres lakosságú Estepona város helyi önkormányzata már január végén brakkvíz-deszalinizáló berendezés üzembe állításáról határozott.
A szerző nem kap pénzt a cikkeiért, de örömmel fogadja az esetleges támogatói felajánlásokat, sőt, mivel nem keresi meg az átlagfizetést sem, nem hogy a diplomás átlagot, kéri, hogy akinek van felesleges havi 1 eurója vagy 450 forintja, és azt fel tudná kínálni számára, tegye meg.
Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Leave a Reply