Első megjelenés: 2024. április 27., helye: facebook
Másodközlés: 2024. április 27., Substack
Hallgatok egy videót az Alföld történeti ökoszisztémáiról, háttérzene helyett, közben tesz-vesz várost játszom itthon, duruzsol dr. Rácz Lajos a fülembe, vagyis inkább, a fülem mellé, mert csak úgy oldalasan figyelek rá, ám hirtelen felkapom a fejem: “2000-ben még megbuktattak egy akadémiai nagydoktorit azzal, hogy a globális felmelegedés csak egy hipotézis”, és akkor gyorsan visszatekerek, wá de fák, csak egy hipotézis, 2000-ben, és azt mondja, expressis verbis:
“A jelenkori fölmelegedés manapság már mindenki számára, egy triviális, öö, hát öö, axiómának számít, de ez nem volt mindig így. Én 2000-ben részt vettem egy meteorológus kollégámnak a doktori védésén, öö, akadémiai doktori védésén, ahol fölállt az egyik bíráló, és azt mondta, hogy öö, a globális fölmelegedés az egy megalapozatlan hipotézis, ennek következtében ő nulla pontot fog adni a szavazásra, és lehetett tudni, hogy két barátja még ül a bizottságba, tehát ennek a ööö, dolgozatnak, ami a globális fölmelegedés regionális következményeiről szólt, ennek annyi, tehát ezt el fogják intézni, tehát 2000-ben még, ami azért nem volt olyan nagyon régen, öö, ez egy vitatott kérdés volt, és többek között embereket azért kaszáltak el, mert emellett kiálltak.” (33 perc 5 másodpercnél)
Fogalmam nincs, mi lett azzal a meteorológussal, később elfogadták-e az akadémiai doktori értekezését, vagy nem, azt viszont tudom, hogy én egy picit korábban, 1999-ben tudtam meg azt, hogy a globális felmelegedést komolyan kell venni.
Világosan emlékszem.
Épp szünetben vagy óra után-előtt (közben?), olvastam az azóta már megszűnt-megszűntetett napilapot, amelynek a végén, valahol ott a rövid hírek között, volt egy fél flekknyi kis írás arról, hogy konferanciáztak a klíma kapcsán tudósok, és nem sikerült aláírni valami záródokumentumot, vagy csak nagyon kiherélt módon, merthogy az arab olajországok olajküldöttei, drága szalvéta-ruhájukban, térdenállva a földet csapkodták, hogy ha ez így kimegy, akkor rájuk különböző retorziók várnak az olajországukban, merthogy a szöveg egyértelműsítette volna, már 1999-ben, hogy a fosszilisek égetése globális felmelegedéssel jár, ami nagy bajt fog majd valamikor úgy kb. 2050-re okozni.
És akkor nem úgy ment ki a dokumentum.
Az olajországok olajmeteorológusai (na meg a Koch-tesók és egyéb olajbűnözők olajhálózatai) egészen sokáig tudták az IPCC-ben is blokkolni annak kimondását, hogy van felmelegedés, és azt az ember okozza, annak ellenére, hogy már 1995-ben az IPCC jelentése erősen utalt erre, s végül 2013-ban az ötödik összesítő jelentés ezt ténylegesen ki is mondta.
Tökéletesen megértem az idősebb generációt, mármint abban az értelemben, hogy az ő fiatalabb, fogékonyabb korukban szó sem volt felmelegedésről, sőt, a 70-es években még arról volt szó, hogy akár lehülés is bekövetkezhet. (Az egy másik kérdés, hogy az a fajta lehülés pontosan a felmelegedésből bekövetkező összeomlás miatt következett volna be.) Az emberi tapasztalatok is mások; elvégre, mit nekünk egy 2 fokos fölmelegedés, az még jól is jön, télen nem kell annyit fűteni, hamarabb köszönt be a tavasz, és nyáron azt meg kibírjuk, hogy 29 helyett 31, 33 helyett meg majd maximum 35 fokos lesz a hőség, na bumm. Az egész életen át tanult tapasztalatokat sutba dobni nehéz, még akkor is, ha hibásak. Sokan még most is azzal jönnek, hogy definíció szerint jégkorszak van (valóban), csakhogy (így az Evolution Earth adata) a változások sebessége százhetvenszeres (170x-es) a korábbi változások sebességéhez képest. Az meg tényleg indiferens, akármit mondjanak is a geológusok, hogy mi volt 15 ezer éve, 150 ezer éve, 2 és fél millió éve, vagy akár 500 millió éve. Azt a mondatot, hogy “a klíma változott már korábban is, na és akkor mi van”, egészítsük ki azzal a fél mondattal, hogy: “azt is túléltük, túlélte az emberi civilizáció, túlélték a városaink, túlélte a technológiánk”. Ugye, hogy így már nem olyan értelmes? Mit nekem te zordon 500 millió évvel ezelőtti kárpátok bérce, leszarom, mi volt akkor, nem csak én nem éltem, de egyetlen egy emberi város sem volt még akkor.
Csakhát a fölmelegedés nem úgy működik, hogy a kétfokos fölmelegedés azt jelenti, hogy télen -10 helyett -8 van, tavasszal 15 helyett 17, nyáron 31 helyett 33, hanem összeomlással jár; előbb csak a mezőgazdaság egyes ágazatainak összeomlásával, majd egy-egy nagyobb mezőgazdasági összeomlással, előbb csak az infrastruktura akadozásával, majd bizonyos helyeken összeomlásával; menekültek tömegeivel, háborúkkal. Aztán majd működtesse, aki tudja, kiapadó Duna mellett a paksi atomerőművet, meg működtesse az otthoni légkondit áram nélkül, vagy sok sikert ahhoz, hogy folyjon a csapból a víz, áram nélkül. Ezek, a fölmelegedés, a közszolgáltatások akadozása, az összeomlás, kéz a kézben járnak. Ezek első jelei már megérkeztek, holott hol van még 2050. Aztán majd a majmok megtalálják a Szabadság-szobor letört fejét a homokban a tengerparton.

Megosztom, mert ezt másnak is kell olvasnia
Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, mint például ezt a cikket is már vagy bő hónapja, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Leave a Reply