Eredeti megjelenés időpontja: 2023. június 4., helye: facebook
Másodközlés: 2024. január 17., Substack.

A triász korszak lezárultával elkezdődött a jura korszak, ami időszak rendkívül fontos az őslénytan szempontjából, mert a jura-kori park címen futó film nagy népszerűséget hozott az őslénytan kutatóinak. Hiába magyarázták, hogy a jura korszakban nem éltek T-Rexek, és a film címe helyesen Cretassic Park, senkit sem hatottak meg. (Egyébként tudjátok, miért hívják a t-shirtöt t-shirtnek? Mert a rövid kis ujjacskák miatt Tyrannosaurus-shirt, csak rövidítve.)
A triász elején úgy nagyjából 1750 milliomod részecske volt az atmoszféra széndioxid-szintje, ami a mai szint több, mint négyszerese, aminek következtében a trópusoknál 40 fokos volt a tengervíz, a szárazföld belsejében pedig 60 fokos volt a hőmérséklet. Legalább a virágos növények (vagyis valami, ami virágosnak tűnik) és a dinoszauridák megjelentek, hogy valami jót is mondjak. A triász azért kapta ezt a nevet, mert a korszak három részre oszlik, és ez a kőrétegekben is szépen megmutatkozik: vörös üledékes, laza mészköves és fekete üledék található a korszakon belül.
Végül aztán a perm végi kihalás után 20 millió évvel elkezdett esni az eső, megjelentek a krokodilok és a teknősök ősei, a dinoszauroszok közül az elsők, újra megjelentek a fák, újra lüktetett az élet a bolygón. Aztán a korszak végén mindössze nagyjából 20 ezer év alatt újabb tömeges kihalási esemény történt.
A triász végi kihalás nem volt olyan jelentős, mint a perm végi, sem olyan drámai, mint a kréta kor végén az aszteorida-becsapódás. Amit tudunk, az az, hogy a korban kiegyenlített, meleg éghajlat uralkodott, majd a végén az amúgy is magas szén-dioxid szint még jobban megemelkedett 1950 milliomodrész körülire. Ennek valami oka kellett legyen. Az, hogy a légköri szén-dioxid szint nem tudott lecsökkenni, annak oka lehetett maga a Pangea szuperkontinens is, hiszen annak belső területei sivatagosak voltak, ott nem esett az eső, ha viszont nincs eső, nincs a kőzetek mállása és a szén-dioxid fokozatos kiürülése. A fák is eltűntek a kihalás miatt: 10 millió évig ők sem tudták a légköri szenet megkötni. (Annyi pozitívum történt azért ebben az értelemben, hogy a triász végén létrejött a Tethys-öböl, azaz, elkezdett a kontinens kettéválni. A sok, töredezett kontinens jótékony hatással van az élet elterjedése és változatosabbá válása szempontjából.)
A kihalási eseményre a legvalószínűbb indok egy újabb vulkáni tevékenység, annak nyomait 10 millió négyzetkilométernyi területen lehet megtalálni, ám valószínűleg nem önmagában ez, hanem a vulkáni tevékenység során felszabaduló mérges gázok intézték el az akkori tengeri élővilág nemeinek nagyjából 30%-át. A szárazföldi növények és állatok különböző mértékben szenvedték meg ezt az eseményt.
Hát ez van. Nem lehet mindig valami nagyszerű dolog, ami a kihalást okozza, néha elég, ha egy szupervulkán kitör, még akkor is, ha már volt ilyen (mint a perm végi kihalásnál). A legszebb az egészben, hogy jelenleg, tehát 2023-ban, azt lehet elmondani, hogy a triász végi, tömeges kihalást okozó vulkanikus széndioxid-szint emelkedéshez képest ma százszor gyorsabban pumpáljuk az üvegházhatást okozó gázt a levegőbe. Legalább vulkanikus mérges gázokat nem eresztünk az atmoszférába. Csak mikroműanyagot a tengerbe, meg nemlebomló gázokat az atmoszférába, vegyszerek egész sorát a földbe és az óceánokba. Amikor ezt a mondatomat olvasod, ha eljutottál idáig, tudd: épp most haladt át egy mikroműanyag-molekula a szívedben, a tüdődben, az agyi ereidben.
Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 450 forintot vagy 1 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Leave a Reply