Eredeti megjelenés ideje: 2025. január 12., helye: facebook
Azzal nyilván mindenki (kivéve Skrabski Fruzsinát) tisztában van, hogy Skrabski Fruzsina (aki mai napig várja, hogy Novák Katalin végre mindenki számára megnyugtatóan megmagyarázza, hogy mi volt itt a háttérben a kegyelmi ügy kapcsán) nem az a tipikus csúcsértelmiségi. Sőt, mondjuk azt, hogy random ember az utcán (és ezzel tényleg elég alacsonyra helyeztük a lécet) valószínűleg értelmesebb nála.
Nos, pár dolog akkor. Nem az ő számára, mert ő túl van a menthetőn.
A “hajléktalan manus gyújtogatását” úgy hívják, hogy tüzet rakni, hogy ne fagyjon meg. Merthogy tél van. Viszont ennek az opciónak a valószínűsége elég alacsony, hacsak nem fog tüzet rakni egy hajléktalan manus 5 különböző megyében egyszerre. Köztük Malibuban, a 100 millió dolláros ingatlanok szomszédságában.
Jelenleg nem tudni, mi okozta a tüzet. Az elsődleges ok mindig a vilámlás; a második és harmadik pedig a szándékos gyújtogatás (vagy csak olyan szabadtéri tűzgyújtás, ami aztán elszabadul) illetve a rövidzárlat okozta kipattanó tűz. Egyelőre nem tudni.
Akármi is okozta viszont: 2022-23-ban viszonylag bűven volt eső (ami évtizedes aszálynak vetett véget), így a növényzet megerősödött — 2024-ben viszont aszályos és meleg év volt. Los Angeles térségében 1 centi eső nem esett tavaly október óta, így a korábban szétbúrjánzó növényzet teljesen kiszáradt. Kalifornia nagy része amúgy sivatag ~ és a sivatag felől érkező erős szél segítette a tüzek terjedését.
A hajléktalanhelyzet Kaliforniában is és más államokban is borzalmas. Amerikában a volt (és jelenlegi) szocialista országokra jellemző lakótelepek nincsenek; de még az osztrák vagy német mintájú önkormányzati lakásépítési programok sincsenek. Az ingatlanok értéke elképesztő módon megemelkedett az elmúlt 20-30 évben, aminek részben egyébként az is oka, hogy az újépítésű ingatlanokat rendszeresen vásárolják fel bérbeadással foglalkozó cégek. Tipikus videó, amikor megkérdezik a bingópartin a 60-80 éves kor közötti nagymamát-nagypapát a 20-30 évesek, hogy mit gondolnak, mennyibe kerülhet ma egy lakás, és a válasz általában 5000 dollártól 20 ezer dollárig terjed (Kaliforniában 840 ezer dollár, azaz, 340 millió forint egy újépítésű lakás ára, Oregonban csak 492 ezer dollár azaz alig 200 millió, Louisiniában csak 267 ezer dollár azaz csak 108 millió, Texasban meg 335 ezer dollár azaz kb. 135 millió).
Sőt, hogy csavarjunk a történeten, ezeket a lakásokat sokszor a leendő bérlő hitelintézeteknél vezetett kreditpontszáma alapján kaphatja csak meg. Akinek nincs hitele, annak nincs kreditpontszáma sem; azaz, ide értelemszerűen csak azok kerülnek fel, akiknek van hiteltartozásuk, és tudják is fizetni. Így ugyanis a bérbeadó láthatja, hogy a leendő bérlő tud havi rendszerességgel fizetni, sőt, azt is, hogy mennyit tud fizetni. Eljutottunk a XXI. században oda, hogy sokszor olcsóbb éjszakai vonaton aludni hálókocsiban, vagy, gépkocsiban, mint bérelni bármilyen kicsi lakást is. És ezek nem a belépőszintűek problémái: programozók, üzletvezetők (general manager-ek) stb. Az, hogy Newsom ennek a problémának a felszámolására pénzt költ, nagyon is helyes; ettől lesz ő “woke” az ilyen kevésbé tájékozott emberek szemében, mint Skrabski Fruzsina (imádom a nevét leírni, olyan, mintha egy macska a karmait végighúzná egy kaparófán).
A Los Angales-i tűzoltóság költségvetését csökkentették, mint egy korábbi kommentben írtam, miután éveken át emelkedett. Ettől függetlenül több pénzt kapott a tűzoltóság, mint tavaly, csak ezek egy részét közvetlenül eszközbeszerzésre fordították, másik részét közvetlenül a szakszervezetnek adták bérezésre. Tehát a tűzoltóság, mint önálló gazdálkodó szervezet költségvetése csökkent, a tűzoltóságra adott pénz nőtt. Lecserélni a vezetőket nem Newsom cseréli le, mert Amerikában még a tűzoltóság vezetőjét is a nép választja meg a jelöltek közül. Amúgy míg a Los Angales városi tűzoltóparancsnoka szerint a költségvetés csökkentésével csökkent a reagálási képességük, addig a Los Angeles megyei tűzoltófőnök szerint nem (szerinte a tűz oka: természeti katasztrófa).
A víztározók (víztartályok helyett) jelentős része üresen áll, írja Skrabski, miközben nem esik az eső. Egyébként Kalifornia még mindig egy sivatag. A Colorado folyó vizét vezetik el nagyrészt — azt a folyót több állam is (Colorado, Nevada, Utah, Arizona) megcsapolja, annyira, hogy még mielőtt Mexikóban a tengerbe érne, néha kiszárad.
Egy víztározó van, amit lezártak karbantartás miatt. Newsom vizsgálatot rendelt el, hogy kiderítsék, hogy indokolt volt-e a leállítás. Nem tudom, miféle halacskáról beszél Skrabski Fruzsina. Csak nem a lápi pócról, Szendőfi Balázs egyik kedvenc haláról?
Lófasz* követelik a demokrata világsztárok Newsom fejét. Összekeveri a demokrata világsztárokkal a republikánus képviselőket meg a két főidiótát.
Abban nem kételkedem, hogy mélyen együttérez az áldozatokkal, Skrabski Fruzsina jószándékában sosem kételkedtem.

Leave a Reply