Volt egyszer egy Amerika – XVIII. rész
Eredeti megjelenés időpontja: 2018. december 25., helye: voltegyszeregyamerika.blog.hu
Másodközlés: 2024. április 4., Substack.
Ez is egy régi posztom, node, még a felénél sem tartok a régi amerikás-posztjaimnak. Ebben az időben még kiírtam 45 nevét. Jobb lett volna decemberben felvenni a szöveggyűjteményembe, de megjelenési sorrend szerint haladok. Pár nap szünet lesz új cikk megírásában vagy régi feltételében, kórházi kezelés miatt.
Most, hogy a napokban Donald Trump, az USA 45-ik elnöke ismét bohócot csinált magából, amikor egy betelefonáló 7 éves gyerektől megkérdezte, hogy “Te még hiszel a Mikulásban?”, érdemes egy picit megállnunk, és megdöbbennünk: hogyhogy az elnökhöz ilyen telefonokat kapcsolnak be? Milyen különös szokás ez, talán az Egyesült Államok hadserege nyilvántartja a Mikulás mozgását?
Igen, 1955 óta.

1955-ben kezdődött az egész. A Colorado állambeli Sears Roebuck & Co. vállalat hirdetést adott fel egy helyi lapban. Azon gyerekeknek, akik kíváncsiak voltak arra, hogy éppen hol van a Mikulás, elég volt egy számot felhívniuk, hogy tájékozódhassanak a cégnél; az ötletgazda bizonyára sok telefont és komoly reklámhatást várt. A telefonszámot véletlenül elnyomtatták, és emiatt a gyerekek a Kontinentális Légvédelmi Központot hívták fel. Ott is egy pirosdrótos telefonszámot, amit elvileg csak egyetlenegy négycsillagos tábornoknak volt szabad ismernie. Ha ez a szám csörgött, csak egy dolgot jelenthetett: azt, hogy kitört a harmadik világháború.
Harry Shoup ezredes volt ügyeletben. A hideg lelte, amikor a telefon megcsörrent. Felvette, ám meglepetésére egy négycsillagos ezredes hangja helyett egy négyszavas mondatott hallott egy kisgyerektől: “Ez a Mikulás száma?” … “Ez valami vicc??” kérdezte szigorú hangon. A kisgyermek erre elsírta magát.
Szerencsére az ezredest, aki egy nagyon szigorú és pedáns ember volt, áthatotta az ünnep szelleme, és rögtön átkapcsolt apa-üzemmódba. “Ez persze, hogy a Mikulás száma! Ho-ho-ho! Jó kisfiú voltál idén?” Pár percig beszélgetett a felvidámuló gyermekkel, aki elsorolta, milyen játékokat szeretne, majd kérte a fiú anyját a telefonhoz. Elmondta neki, hogy ezt a számot soha többé nem hívhatják, mert ez egy katonai szám. Az anyuka viszont felhívta az ezredes figyelmét arra, hogy nézze meg a mai lapot, azon milyen szám van nyomtatva. 2-6681. Egyetlen számmal eltért a Sears Roebuck cég számától. Egyetlen szám, és egy titkos katonai számot hívtak.

Amint a némiképp elbizonytalanított Shoup ezredes letette, ismét csörgött a telefon. Megint a Mikulást keresték. Shoup arra utasította az embereit, hogy válaszoljanak a gyerekek kérdéseire, amíg ő egy új, tényleg titkos vonalat létesít a Pentagonnal. Ő és az összes beosztottja az egész estét azzal töltötték, hogy kisgyerekek kérdéseire válaszoltak. És ezzel nem ért véget a történet! 24-én este az ezredes ugyanis elhozta feleségét és két kislányát a Központba, ahogy az szokása volt. Megdöbbenésére azt látta, hogy a beosztottjai megpróbálják megtréfálni: a képernyőre, az északi féltekére kitettek egy szánt, amelyet nyolc azonosítatlan rénszarvas húzott. “Ez meg mi?”, kérdezte. “Ó, csak egy kis móka, ezredes úr”, válaszolta valaki. Az ezredes pedig ünnepi hangulatban volt: felhívta a helyi rádiót, hogy ő Shoup ezredes, és csak szeretné tájékoztatni a közösséget, hogy valami azonosítatlan repülő tárgy érkezik a messzi Északi-Sarkról, de ők megfigyelés alatt tartják. Ezek után a rádióadót óránként felhívta, hogy a Mikulás szánja épp merre tart.
És ezzel megszületett az USA egyik legnemesebb karácsonyi tradíciója. A NORAD (Észak-Amerikai Légvédelmi Parancsnokság, a Kontinentális Légvédelmi Központ utódja) azóta is minden évben működteti Mikulás-figyelő szolgáltatását, és tájékoztatja az amerikai (és a többi országbeli) gyerekeket arról, hogy éppen merre jár a Mikulás. “Csak nekünk van meg hozzá a megfelelő technológiánk, szakértelmünk”, vallják. Műhold-felvételek, radarképek, sugárhajtású repülőgépekről készült felvételek, térfigyelő kamerák mind a Mikulás-figyelő rendelkezésére állnak, nyolc nyelven több, mint 2 millióan követték idén a Mikulás útját. A Mikulás-figyelés központja azóta is Colorado államban van, Colorado Springsben, ahol 20 órás szolgálatot lát el 1500 önkéntes, tavaly 126 000 hívást fogadtak. Az egyik tavalyi hívót arról értesítették, hogy a Mikulás éppen Maine államban van, de nem tudják, hogy a hívóhoz mikor érkezik majd ki; de az biztos, hogy addig nem, amíg a fiú nincs az ágyban. A telefon koppant, és a gyermek meglepett anyukája vette fel, hogy a srác elrohant lefeküdni. A Mikulás-figyelőnek honlapja is van: https://www.noradsanta.org/
Shoup ezredes nagy tisztelettel övezve ment nyugdíjba. A hívás 25-ik évfordulóján tudta csak meg a közvélemény, hogy ki ő. 91 évesen temették el 2009-ben, F-16-osok repültek el a temetésén tisztelegve neki. A sírkövére az került: Mikulás-ezredes.

Az első amerikai First Lady, aki részt vett a Mikulás-figyelésben, Michelle Obama volt, aki hat évig volt önkéntes. Melania Trump az ebben való részvételt átvette elődjétől, és egyik legjobban kedvelt szokásának nevezte. (Bár lehet, hogy férjét, az elnököt, nem kellett volna ebbe belevinni.)

A szerző nem kap pénzt a cikkeiért, de örömmel fogadja az esetleges támogatói felajánlásokat, sőt, mivel nem keresi meg az átlagfizetést sem, nem hogy a diplomás átlagot, kéri, hogy akinek van felesleges havi pár eurója vagy 500 forintja, és azt fel tudná kínálni számára, tegye meg.
Miért kéri a szerző, hogy támogasd?
A szerző egy felmondott tanár, aki sakkoktatásból, versenyszervezésből és adományokból él. Majdnem minden hónapja negatív gazdasági növekedéssel zárul. Nem mindegyik, de majdnem mindegyik, így meg előbb-utóbb elfogy a pénze.
Mekkora támogast kér a szerző?
Szinte semekkorát. Havi 600 forintot vagy 1,5 eurót. Ez kb. két serclivég, ennél többet költesz kávéra egyetlen nap a Starbucksban vagy kakaóra a Cserpes tejivóban.
Ez nem jelenti azt, hogy aki tudná támogatni a szerzőt mondjuk havi 5 euróval vagy havi 10 euróval, ne tehetné ezt meg. A szerző saját patreon-felületén 1,5 euróra állította be a legkisebb összegű támogatást, mert ennél alacsonyabbat a Patreon nem enged. 5 euró a magasszintű támogatás és 10 euró a csak-ha-milliomos-vagy-szintű támogatás.
Hogyan tudod támogatni a szerzőt?
Legegyszerűbb támogatási forma, ha feliratkozol erre az oldalra illetve a facebook-oldalra, majd rendszeresen megosztod a neked tetsző cikkeket, amiket a szerző ír, így olyanokhoz is eljuthatnak ezek a cikkek, akik eddig még nem hallottak a szerzőről és nem iratkoztak fel az oldalára. Hátha közöttük lesznek a következő támogatók!
A második legegyszerűbb támogatási forma, ha ennél direktebben meghívsz ismerősöket az oldalakra, tehát aktívan mások figyelmébe ajánlod a szerzőt.
A pénzbeli támogatásnak három formája van: Patreon-on lehet támogatni a szerzőt, illetve közvetlenül Magyarországról forintban MagnetBankos számlára, külföldről euróban Revolutos számlára. (Ezek bankszámlaszámait kérd el a facebookon üzenetben!)
Lesz fizetős tartalom?
Nem, minden ingyen van továbbra is. Nincs előfizetés és nincs fizetős tartalom (így igazából az államnak sem szabadna áfát szednie be a Patreonos támogatói felkínálások után, hisz minden önkéntes adománynak számít, de a Patreon ezt nem tudja sajnos). A támogatók annyi előnyt élveznek, hogy bizonyos cikkeket megkapnak még megjelenés előtt, illetve velük szemben a szerző nagyfokú hálát érez.
Leave a Reply